Hoi hoi! Vet dere hva, i morgen er det bursdagen min!!! wohoooo, weeee. Om jeg er glad i jul og burdag da. Og på bursdagen min så spiser vi alltid grøt med hele familien, etterfulgt av…. Hold dere fast…. KEBAB!! Haha, jeg ler meg i hjæl av den tradisjonen altså. Brødrene mine og meg stikker alltid ned på Bislett kebab å kjøper hver sin “babbzz”. Jeg spiser seriøst kebab 1 gang i året og det er på bursdagen min. Det startet fordi vi alltid hadde lyst på noe salt etter all grøten, så da ble det den mest naturligste ting å spise kebab, haha!! Hele søskenflokken Gran-Jansen i dress og kjole som tasser inn på den kebabbula midt i julestria. Jeg ser meg alltid rundt og tenker HVEM andre er det som faktisk spiser kebab på lille julaften?!
Men nå sporet jeg helt av her.. Det som egentlig var poenget er at det alltid er masse grøt igjen etter bursdagen min, og da lager vi jo riskrem av den til dessert på julaften. Og nå skal dere få en annen type saus som er veldig god til riskrem, og det er karamellsaus. Nå har sikkert mange av dere skjønt at jeg har en seriøs svakhet for karamell så det er vel ingen bombe at jeg valgte å prøve karamellsaus sammen med riskrem. Det er vanvittig godt!! Denne oppskriften er til ca. 4 personer.
Varm opp fløten og sett til side. Smelt sukkeret til karamell i en stor gryte på medium/høy varme. Det tar litt tid før sukkeret begynner å smelte, men når det først smelter så pass på så det ikke brenner seg. Du bør heller ikke røre rundt i sukkeret mens det smelter fordi det da er sjanser for at sukkeret krystalliserer seg. Vend på gryten om du vil. Når nesten all sukkeret er smeltet til en gylden karamell kan du røre med en tresleiv. Tilsett smør og rør. Tilsett så fløten, litt av gangen og rør hele tiden. Ha i salt, og smak til! La karamellen koke i 2-3 minutter. Hvis ikke all karamellen smelter inn sammen med fløten så gjør det ikke noe. Sil av karamellen slik at eventuelle klumper ikke kommer i den ferdige karamellen. Sett karamellen til avkjøling.
Riskrem
Pisk fløten til krem sammen med vaniljesukker og sukker. Bland kremen sammen med grøten. Fordel riskremen lagvis i porsjonsglass sammen med nøtter og karamell. Avslutt med karamell og nøtter på toppen.
So good, so simple!