11. juni 2016
Skriv ut

Hvit sjokolademousse med granateplesirup

hvit sjokolademousse med granateple_P3180277

Dette er en supergod og frisk dessert som passer på en sommerdag. Du kan fint lage moussen og granateplesirupen noen dager før den skal serveres.

    Hvit sjokolademousse

  • 2 stk Gelatinplater
  • 175 g Hvit sjokolade
  • 1 dl Melk
  • 1 stang Vaniljefrø
  • 2 dl Kremfløte

    Granateplesirup

  • 1 stk Granateple
  • 1/2 dl Sukker
  • 1 stk Kanelstang

Hvit sjokolademousse

Det aller første du kan gjøre er å fylle en stor bolle med kaldt vann. Ha gelatinplatene i vannet og la dem ligge der i 10 minutter. Finhakk sjokoladen og sett til side i en medium stor skål. Varm opp melk med vaniljefrø til kokepunktet i en kjele. Trekk kjelen av platen og rør inn de myke gelatinplatene (husk å klem ut vannet).  Hell den varme melken over den finhakkete hvite sjokoladen. La stå i 2 minutter før du rører alt sammen så sjokoladen smelter i den varme fløten. Avkjøl blandingen til romtemperatur.

Pisk fløten til myk krem og vend inn sjokoladeblandingen med en slikkepott. Hell moussen i 6 små glass og la stivne i kjøleskapet i ca. 1 time. Du kan også lage denne desserten dagen før, eller to dager før den skal serveres.

Granateplesirup

Kutt granateplet i to og klem ut de fine rød stenene. Ha alle stenene sammen med sukker og kanelstang i en liten kjele og kok opp. Bruk en skje for å «klemme» stenene slik at saften kommer ut. La koke i 5 minutter før du siler av sirupen. La avkjøle helt før du heller den over moussen.